stretchingcents

Grocery deals this week & a GREAT deal for teachers!

After scanning the ads, I think I will be doing my shopping at Martins and Food Lion.  I try to stick to only one store per week, but this week both stores have a few good deals on things I need.

Kroger 

  • The only deal that caught my eye was a dozen eggs for $0.77.  That’s a great price, but not worth it for me to make a special trip.

Martins:

  • Fresh Corn is 8/$2.00.
  • Potatoes and Onions are buy 1 get 1 free.

Deals when you spend $25 in one trip: Be sure you pick up the flyer on your way in so you get the coupons

  • Strawberries are $1.99 for a 2 lb package when you spend $25!!
  • Tostitos chips are $1.98 when you spend $25
  • Triscuits are $1.88 when you spend $25
  • Italian Sausage value packs are $0.99/lb when you spend $25.

Buy theirs, get ours free deals:

 

IMG_20170427_095228497IMG_20170427_095221477

  • Buy 1 Hidden Valley salad dressing for $3.19 get the store brand free.
  • Buy 1 Mott’s fruit snack for $1.99 get the store brand free.  There is a coupon in the 4/9 smart source for $0.50 off 2 which Martins doubles to $1.00 off . So if you buy 2 Motts, and 2 store brand you get 4 boxes of fruit snacks for $3.00!!

 

 

 

Other deals:

img_20170427_095143102.jpgCake mixes are $1.33 each, but if you buy 4 you get $2.00 off which brings each box to $0.83 which is pretty good! Yes- making your own cake is probably cheaper, but honestly, I don’t make a cake that tastes as good as the box mix 🙂

 

 

Food Lion:

  • Chicken drumsticks and thighs $0.79/ lb Good price, but not stock up price
  • Food Lion brand chicken nuggets $3.99 each. Tyson nuggets often go on sale for cheaper, but I’ll probably buy a few bags since we are almost out.
  • Food Lion brand potato chips 2/$3
  • Food Lion brand salsa 2/$3 Not a stock up price, but we eat a lot of salsa
  • Green Cabbage $0.49/lb Great to use in salads, coleslaw, egg rolls & stir fry.  You can also freeze it if you plan on cooking it later!
  • Red Delicious Apples $0.99/lb We go through about 6 lbs of apples a week! Yay for when they are on sale!!!

SUPER AWESOME FOOD LION DEAL!!! On Tuesday May 2nd, teachers, school staff and faculty get 5% off their total purchase!!! You must have your teacher ID and MVP card though, and the ad says there are exclusions…probably alcohol and cigarettes.

Leave a comment »

$79.31 for a week of groceries (plus diapers) and my menu for the week.

IMG_20170424_121757108This week I went I spent a little more than I would have liked, but if you subtract out the cost of diapers (about $9 for 2 packs) which comes out of the “kids” portion of my monthly budget I didn’t do too bad.  Here’s what I got at Food Lion this week:

  • Carrots- $1.79
  • Watermelon- $2.99 It rolled behind the chips in the picture
  • Lemon- $0.79 Why? Because Alice insisted she wanted a lemon with her lunch and didn’t believe men when I told she wouldn’t like it I thought I’d go ahead and let her try…she no longer likes lemons (unless they are in water)
  • Lettuce- $1.59
  • Mushrooms- $1.59
  • Dried Cranberries- $5.59 Cheaper than fruit snacks!
  • Coffee x 2- $4.99 each
  • Juicy Juice x 2- $3.10 for both They were B1G1 
  • Green Beans x 9 – $0.50 each
  • Canned corn x 2 – $0.50 each
  • Canned peas – $0.50 Again Alice insisted she likes canned peas but I’m pretty sure she won’t.
  • Large can of beans- $3.59 I need this for an event this week
  • 5 boxes of cereal- $11.13 total This is NOT a good price on cereal but I get 27 oz free a month on WIC.  Unfortunately the cereals I am allowed to chose are not very healthy so we eat the free cereal for snacks instead of breakfast.
  • Peanut butter x 2- $2.17 each It is cheaper to get the larger containers, but this is the size I have to get for WIC
  • Tortilla chips- $1.97
  • Sour Cream chips- $1.49
  • Store brand wheat bread x 2- $1.06
  • Nature Valley wheat bread- $3.39 Free on WIC, otherwise not a good deal!
  • Cupcake liners- $3.48 Why are they so expensive?!?!
  • 1% Milk- $1.39
  • Whole Milk – $1.49 Both milks are free on WIC
  • Luvs- $3.99
  • Huggies- $4.99 I had a -$3.00 coupon

Total after tax: $79.31 Total after WIC- $57.03

My Menu for the week: Note- many of our dinners do not appear super healthy, BUT my kids eat crazy amounts of fruits and veggies during the day as snacks so at dinner my goal is to get protein in them.

We ate out at our favorite Mexican Restaurant Sunday night (El Paso). We always have leftover rice and beans which we bring home and incorporate into our dinners during the week.

Monday- Nachos, Corn, and fruit.  We use the leftover rice and beans from Sunday and top with cheese to make a yummy nacho dip.IMG_20170424_172320892

Tuesday- Big Salads- Lettuce, ham, hard boiled egg, cranberries, sunflower seeds, cheese, carrots &  homemade croutons.  The kids usually eat just the “toppings” for dinner. See my recipe for croutons below.

Wednesday- Spaghetti and Salad (leftover from Tuesday night)

Thursday- Quesadillas, corn, and salad.  Quesadillas will be made with cheese mixed with the rest of the rice and beans from Sunday

Friday- Carnival at the school- We will either eat dinner there, or have a frozen pizza at home.

Saturday- PBJ, fruit, and chips picnic at the playground since we have a late Tee Ball game

Sunday- Homemade fried chicken, green beans, and mashed potatoes.

Homemade crouton “Recipe”:

My kids refuse to eat the heals of bread, and frankly I don’t like them either! I save all the heals in a bread bag in the freezer.  Once the bag gets full, I either make croutons or french toast casserole!

To make croutons:

  1. Cut bread into squares
  2. Season with olive oil and spices
  3. Toast in oven set at 400 degrees for about 15 minutes flipping every few minutes.  Careful! They go from not done to burnt super fast!
  4. Store in tupperware container or freeze in a gallon size ziplock.  To use from frozen- pull out what you need and toast in the toaster oven until warm.

 

Leave a comment »

A few stock up items at Food Lion this week…

I haven’t made my grocery list for next week yet, but in the Food Lion ad I do see a few stock up items!  These are items that are priced pretty low and you should definitely grab if you have the money in your budget!

Canned veggies are 2/$1.  This probably includes, green beans, corn and peas.  The lowest price I’ve seen them is around 35 cents, but I would go ahead and get a month or two worth of these if you can.

beans

Luvs diapers area  great deal this week.  There is also a $2.00 coupon in the 4/09 red plum coupon insert and you may have a $2.00 off coupon available as a ecoupon. (I already used mine this month)  You can only use one coupon per pack though.

Capture

Food Lion brand coffee in the big canisters is on sale this week for $4.99.  This is a stock up price if you like this type of coffee.  We drink A LOT of coffee so this is what we buy for our everyday stuff.  If you are used to gourmet coffee you probably won’t like it, but maybe this is a place you can start saving some $$$!

Other items that are a pretty good deal:

  • White mushrooms are $1.59 a pack
  • The Nabisco stack trays (with chips ahoy, oreos and nutter butters) are buy 1 get 1 free. You can get 2 packs for $5.29.  This is a good deal if you need snacks for snack day!
  • Juicy Juice boxes are buy 1 get 1 free and there isn’t a price listed but it is probably worth checkout out if you typically need to buy juice boxes.  We like to have these on hand for T-ball snack days.

I’ll update this list if I find more deals!

 

 

Leave a comment »

%d bloggers like this: